ań, które zostały zawarte w umowie. Obie strony powinny mieć pełną świadomość, jakie prawa i obowiązki spoczywają na nich.
Jak wygląda szkolenie BHP?
Szkolenia BHP ma na celu zaznajomić pracownika ze stanowiskiem pracy i ewentualnymi zagrożeniami, które mogą wydarzyć się w czasie wykonywania pracy. Szkolenie BHP jest szkoleniem z bezpieczeństwa i higieny pracy. Zasady bhp i ppoż. są kompleksową ochroną bezpieczeństwa pracowników, aby chronić ich w miejscu pracy, dbać o ich zdrowie. Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest zapewnić sprawne działanie systemu pierwszej pomocy. Pierwsza pomoc wymaga pewne środki i sprzęt, który jest potrzebny w czasie udzielenia pracownikowi pierwszej pomocy. To leży po stronie pracodawcy. W czasie szkolenia należy wskazać pracownikom punkty pierwszej pomocy.
W tym momencie pracownik dostaje szereg
I szkolenia ppoż, i kursy bhp zawsze rozpoczynają się dłuższym wstępem. Ten etap skupia się głównie na opisywaniu podstawowych praw i obowiązków poszczególnych pracowników oraz ich pracodawcy. Następnie przechodzi się już do głównej części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.
Jednak pracownicy muszą zazwyczaj we własnym
Czy przedsiębiorca skazany jest na zatrudnianie specjalisty, czy bardziej opłacalnym będzie skorzystanie z usługi zewnętrznych w ramach szkolenia bhp, ppoż. i pierwsza pomoc. Wymagane przez prawo pracy szkolenia należy przeprowadzić w momencie przyjęcia pracownika do pracy, a także w zależności od rodzaju szkolenia trzeba je odnawiać co pewien czas. To na pracodawcy ciąży obowiązek zorganizowania wymienionych szkoleń, zapewnienia miejsca oraz ekwiwalentu za dzień szkolenia. W zależności od wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwie, mniej lub bardziej opłacalne będzie zaangażowanie firmy zewnętrznej do przeprowadzenia szkolenia. Wiele firm zajmujących się szkoleniami zawodowo, oferuje przeprowadzenie szkolenia w swojej jednostce dla niewielkiej grupy, zazwyczaj jest to połączenie chętnych z kilku zakładów. Posiadają one niewielkie sale, w których można przeprowadzić szkolenie. Jednak pracownicy muszą zazwyczaj we własnym zakresie dojechać na miejsce. Przy większej ilości pracowników i możliwości zapewnienia odpowiedniego miejsca szkolenia odbywają się w zakładzie pracy.
Istota szkoleń BHP
Każdy, kto otrzymuje zatrudnienie w nowej dla siebie firmie, praktycznie z biegu jest kierowany na dwa szkolenia - szkolenie ppoż oraz szkolenie bhp. To drugie ściśle nawiązuje do tematu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (z pierwszych liter tych czterech słów wziął się zresztą skrót "BHP"). Szkolenie zalicza się do grupy kursów obowiązkowych. Każdy pracownik musi wziąć w nich udział. Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania się z zawodowych obowiązków.
A co właściwie dają szkolenia bhp i jakie informacje są na nich przekazywane? Czego pracownicy mogą się z nich dowiedzieć i czy ta wiedza rzeczywiście okaże się dla nich przydatna? Otóż szkolenie tego rodzaju skupia się głównie na podstawowych zasadach i przepisach, dzięki którym można uniknąć wypadków i innych niepokojących sytuacji w miejscu pracy. Wsparciem dla programu szkolenia jest pierwsza pomoc, która uczy z kolei, jak reagować i co robić, gdy już do tego wypadku dojdzie. Pracownicy, którzy zdobędą tę wiedzę, automatycznie poczują się bezpieczniej.